V městských bytových domech začnou působit domovníci, kteří dohlédnou na pořádek

V městských bytových domech začnou působit domovníci, kteří dohlédnou na pořádek

Liberec získal dotaci na projekt „Domovníci v Liberci“. Po dobu necelých tří let z něj bude hradit domovníky – preventisty. Ti se budou starat o bezpečí v městských bytových domech a jejich lokalitách a dohlížet na veřejný pořádek.

Statutární město Liberec uspělo s žádostí o dotaci na další projekt, který pomůže řešit bydlení. Tentokrát nejde o investiční projekt výstavby nových bytů, ale zaměřuje se na soužití v městských bytových domem a jejich lokalitách. Soustředění sociálních bytů do konkrétních domů či lokalit s sebou totiž přináší potřebu vytvářet mechanismy, které zlepší soužití s okolím a zabrání vzniku problémů. Ostatně, komentáře na sociálních sítích i v případě nedávno otevřeného bytového domu Na Žižkově předem řeší, co se bude v dané lokalitě dít. Postrádá smysl tvářit se, že ve společnosti tyto obavy nejsou, ale naopak hledat cestu, jak jim předcházet. Právě s tímto cílem byl také připraven projekt „Domovníci v Liberci“.

„Valná většina nájemníků v našich bytech je slušných a bydlení od města si váží, ale z dlouhodobých pozorování víme, že zhruba deset procent domácností je problematických. A právě práce domovníka přispěje ke zvýšení pocitu bezpečí v bytových domech ve vlastnictví města, ke zlepšení občanského soužití a veřejného pořádku v domě i jeho okolí,“ přibližuje projekt Jan Hruška, náměstek primátora. Obdobnou činnost vykonává u Městské policie deset asistentů prevence kriminality, kteří se pohybují v exponovaných lokalitách města jako je Fügnerova, nyní se tato služba přesune přímo do lokalit městských bytů. Liberec tím plní i jeden z bodů Plánu sociálního začleňování na roky 2022–2027.

Domovníků – preventistů bude celkem šest a s jejich působením se počítá například v lokalitě Krajní ulice, nově zrekonstruovaných domem v Orlí, Proboštské či Žitavské ulici nebo právě v novém bytovém domě Na Žižkově. U adeptů na tuto pozici se má jednat o lidi bydlící přímo v dané lokalitě, kteří ji znají a mají i neformální autoritu. Ta je totiž klíčová pro předpoklad dlouhodobého a úspěšného působení. Ve své činnosti budou podpořeni nejen prostřednictvím vzdělávacích aktivit zaměřených na znalosti právních předpisů a postupů v oblasti prevence, ale také mentorováním a supervizí, která je připraví na zvládání psychicky náročných a stresových situací. Spolupracovat budou také se stávajícími asistenty prevence kriminality, preventisty ztráty bydlení a dalšími poradenskými a sociálními službami v Liberci.

Záměr domovníků – preventistů získal podporu z Operačního programu Zaměstnanost plus, o přijetí dotace bude rozhodovat zářijové zastupitelstvo města. Náklady na bezmála tři roky jejich činnosti činí 14 007 728 korun, z toho dotace činí 12 606 955 korun a zbývajících 10 %, tedy 1 400 772 korun tvoří podíl z rozpočtu města Liberce. „Jsem přesvědčen, že za tři roky jejich působení budeme moci říct, že vynaložené prostředky se nám vyplatili, jak z pohledu soužití v dané lokalitě, tak z pohledu výdajů, které město ušetří při údržbě svého majetku,“ uzavírá Jan Hruška.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Buďme fér! Manželství pro všechny podporuje tradiční hodnoty společnosti

Buďme fér! Manželství pro všechny podporuje tradiční hodnoty společnosti

V březnu jsme s podobně smýšlejícími kolegy ze zastupitelstva uvedli do života myšlenku alespoň symbolického zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů. I když liberecká matrika nabízí uspořádání hezkého obřadu v prostorách historické radnice, účast zastupitele s právem oddávat, dodává tomuto administrativnímu úkonu ještě větší důstojnost a naplňuje tak i symbolickou rovinu. Nezáleží přece na orientaci, ale na důležitosti a kráse vztahu. Již tehdy jsem doufal, že se jedná jen o dočasné „řešení“ a brzy se v naší společnosti dočkáme nejen symbolické, ale i skutečné rovnoprávnosti.