Návrh do participativního rozpočtu může podat kdokoli, přičemž město posuzuje pouze jeho realizovatelnost ve veřejném prostoru. Finální rozhodnutí o uskutečnění návrhů je ponecháno na hlasování občanů. Návrhy musí být přínosné pro město a jeho občany a současně musí být realizovatelné v kompetenci města a na jeho pozemcích. Mezi další pravidla patří realizovatelnost návrhu v nadcházejících dvou letech, návrh nesmí generovat provozní náklady vyšší než 10 % a nesmí být v rozporu se strategickým či územním plánem města. Úplné znění pravidel je k dispozici na webu https://www.tvorimeliberec.cz.

„Participativní rozpočet je skvělý nástroj, pomocí kterého rozhodujete o tom, jak radnice naloží s částí svých peněz. Každý z vás může navrhnout projekt, který zútulní naše město nebo vylepší kvalitu života místní komunitě. Zapojte se a vylepšete své okolí,“ uvádí ke spuštění letošního participativního rozpočtu Honza Hruška, náměstek pro městské bydlení a místní Agendu 21.

Předchozí dva ročníky ukázaly, že lidi myšlenka navrhování a rozhodování o vlastních projektech zaujala, desítky návrhů a tisíce hlasů tomu nasvědčují. I proto se navýšila celková částka a nově jsou připuštěny i návrhy do 2 milionů korun. Při hlasování mají hlasující tři kladné hlasy a jeden negativní, který ovlivní hlasování u případných kontroverzních návrhů. Pokud návrh získá 25 % negativních hlasů z celkového počtu hlasů, nebude realizován. Návrhy, které v hlasování nezvítězí, nezapadnou, poskytují totiž vedení města přehled o tom, co by si lidé přáli změnit ve svém okolí a město se do jejich realizace případně může pustit samo.

V loňském ročníku zvítězil projekt pokračování revitalizace Lesního koupaliště, dále oživení břehu Nisy naproti fotbalovému stadionu, hřiště Spáleniště, z menších projektů pak třeba kultivace prostoru před kinem Varšava, rozkvetlá Fügnerka, Ostašovský parčík pro děti nebo revitalizace veřejného prostoru před ZŠ 5. května. A s jakým nápadem přijdete letos vy?